Je čas na sekání

Na svatého Aloise, poseč louku neboj se. Tato pranistika má základ v dlouhodobém sledování počasí a řada našich zákazníků ji stále dodržuje. Někteří sekají na Jána, když je slunečné počasí bez deště. Ať už patříte mezi ty, kteří sekají v druhé polovině června nebo máte již první seno usušené, určitě se s námi můžete podělit o své zážitky.
My jsme již několika zákazníkům naše stroje v reálných podmínkách předvedli a vznikla z toho různá videa nebo fotky, které můžete sledovat na sociální síti , na kanálu youtube nebo přímo zde.

1) V pátek 9. června 2023 jsme navštívili zákazníka v obci Rutov, která se nachází v nadmořské výšce asi 630 m.n.m. Sad v okolí svého domu udržuje majitel pomocí lištové sekačky MF70, kterou plánuje nahradit. V jeho hledáčku uvízly dvě varianty našich strojů. Dvoububnová sekačka RZS121 a disková žací lišta DZS125. Marek Dančák předvedl obě varianty v sestavách s pohonnou jednotkou Panter FD3eco, ukázal jejich přestavbu, popsal výhody a nevýhody jednotlivých provedení, na základě kterých si majitel vybral stroj, který do týdne dodal nejbližší prodejce. Jiří Vaněk z nedaleké Obrataně zajistí i záruční a pozáruční servis. Reportáž z tohoto setkání přinese jedno z nadcházejících vydání magazínu Komunální technika.
2) Často se zákazníci ptají, jak vysokou trávu zvládnou naše stroje posekat. Důležitá je hustota a typ porostu, účel, pro který chcete trávu sekat a samozřejmě také finanční možnosti při výběru stroje. Pokud zohledníme všechna tato hlediska, dovedeme pak vybrat ideálního pomocníka na chalupu, pro zahradníky, na velké lány, ke komunálním a dalším účelům. Tento interní test dokazuje, že ani taková výzva, jako sekání metr a půl vysoké trávy, není pro naše stroje žádný problém. Panter FD52V s diskovkou DZS125 při této zkoušce uspěl a dobře funguje. 
3) Při výběru lokality pro další interní test jsme si mysleli, že tohle bude idyla. Klid, sluníčko, okolo kopce, ALE!
Horské louky skýtají spoustu nástrah. Terén není jen svažitý, ale často je i hodně hrbolatý, povrch je rozrytý od divočáků, některá místa jsou podmáčená atd. V takových podmínkách je například disková sekačka naprosto nepoužitelná, ale dvoububnovka RZS121 odvedla slušnou práci. Traktůrek FD52V podjede pod korunami strojů a čelní žací ústrojí Vás i v kritických chvílích “podrží”. Vyhrnutá hlína žacímu ústrojí nevadí a o veškerou travní hmotu se postarají rotory této sekačky, které trávu vtahují. Byl to extrém, ale posekali jsme vše, co jsme potřebovali. 
4) Některé typy porostů nejsou pro hospodářské využití vhodné a rozhodně je na místě použití mulčovače. Jak zvolit správný typ žacího ústrojí se dozvíte například zde. Následující příspěvek nám poslal náš prodejce Jan Uher z České u Brna. Sekat trávu na hrázi rybníka je vždycky výzva. Panter FD2H + M70 při této zkoušce uspěl a dobře funguje. V těchto podmínkách oceníte možnosti hydropojezdu, který umožní regulaci rychlosti tak, aby se obsluhující člověk cítil bezpečně a motor výkonově nezaostával. Hydropřevodovka umožní plynulou regulaci rychlosti bez ohledu na otáčky žacího ústrojí, tudíž vždy naplno využijete potenciál stroje.5) Opět stejná sestava FD2H + M70 a příspěvěk od majitele osobního vozu Škoda Fabia combi: "Třeba to někomu pomůže při rozhodování o koupi. Návod, jak převážet stroj na místo k sekání. Jen jsem musel odmontovat řidítka (jedna centrální matka 24). Člověk pak nemusí mít přívěsný vozík 🙂 FD2H i s mulčovačem se vleze do Fabie combi 😃 opravdu super vyřešeny stroj 🤟"6) V roce 2023 jsme začali na stroje Panter FD2 a FD2H používat motory Loncin o obsahu motoru 224 ccm, které mají kroutící moment 14 Nm. Tento zvýšený výkon motoru se velmi kladně projevil na tom, jak vysokou a hustou trávu stroj nyní zvládne. Panter vyrábíme ve dvou verzích. Levnější FD2 má tři rychlosti vpřed a ty se mění změnou polohy klínového řemene na řemenici. Dražší FD2H má hydrostatickou převodovku a rychlost lze plynule měnit ve velkém rozsahu při jízdě dopředu i na zpátečku.7) O Panteru FD2H L224 + M70 uvažují i zastupitelé obce Milenov, kteří si v minulosti ověřili, že konkurenční stroj má větší nádrž, ale není určený pro profesionální nasazení, takže za něj hledají náhradu. V dané cenové kategorii se z naší nabídky dá zvolit mnohem výkonnější pohonná jednotka FD3eco nebo si můžete vybrat ze dvou motorizací v provedení FD2H. Aby se strojem zvládly pracovat i ženy a hlavně, aby se v obci podruhé nespálili, předvedli jsme v pondělí 26. června 2023 obě varianty, a to v kombinaci s cepákovým i rotačním mulčovačem. Mašiny obstály a nyní je na zastupitelstvu obce, pro kterou sestavu se rozhodnou.
 


8) Již v minulosti se veřejně podělil o své zkušenosti se sázením zemáků a sekáním vysoké trávy pan Machač z Valašska. Je to skutečný uživatel našich strojů, který svá videa točí, aby pomohl dalším zájemcům s výběrem. Moc si toho vážíme a obzvlášť hezky se poslouchá, že: "Krátké video mulčování příliš neudržované louky. Tráva prorostená, ležící, lopuchy, nálety, šípky, trní, více než metrové bodláky - vše rozemleto na kaši. Chtělo to trošku lehčí nohu a cit, ale stroj se nezastaví před ničím.. Kdo zvažuje koupi, za mě rozhodně doporučuji. Za ty peníze to stojí."

Děkujeme!9) S Panterem FD5 mulčuje pozemek kolem své chalupy i tento sekáč. Dvourotorový mulčovač M121 vyniká v kvalitě střihu, pracovním výkonu, jednoduše u něj nastavíte výšku strniště. Dobrých výsledků dosahuje také z hlediska délky travních zbytků a v rozprostření travní hmoty. Naopak nevhodné může být jeho použití v místech, kde hrozí kolize s pevnými překážkami, což ale nebyl tento případ.10) Bez těžké mechanizace obhospodařují spoustu pozemků ochránci přírody ze Sdružení krajina. Sekání trávy je jen jedna z činností, tato společná fotka ukazuje dvě naše obracečky OP114, ale našich strojů byste u nich určitě našli více :-) Podobným způsobem s naší technikou hospodaří také například ZO ČSOP Šumava, ZO ČSOP Klíny, ZO ČSOP Čtyřlístek, ČSOP Salamadr, ZO ČSOP ArionRezekvítek, Ekopontis, Ústav globální změny AV ČR a mnoho dalších.11) Zákazník nás požádal o vyzkoušení stroje FD3-500, chtěl vidět MC70 i MC100. Užší varianta je o 12kg lehčí, díky tomu je pochopitelně mnohem jednodušeji ovladatelná. Výška střihu během testu je asi 7cm. Nejsilnější pohonná jednotka požadovanou práci s přehledem zvládla a zákazník si ji koupil.


Pokud máte i Vy vážný zájem a máte chuť si vybrané stroje na vlastní kůži osahat a vyzkoušet, neváhejte nás kontaktovat.

12) Další motor v nabídce, novinka tohoto roku, letní cenová bomba, i tak lze uvést FD3eco L352.
V pondělí 17. července 2023 jsme zkoušeli sestavu FD3eco L352 + M121, která je určená pro pravidelné sekání obtížně přístupných pozemků. Tato sestava zajistí srovnatelnou kvalitu střihu a délku travních zbytků jako zahradní traktory. Možnosti dalšího využití stroje jsou bubnové a diskové sekání, jednorotorové a cepákové mulčování, obracení a shrabování trávy nebo sena, drcení větví, kypření půdy, provzdušňování trávníků, frézování a shrnování sněhu, zametání areálů i komunikací, převoz nákladů. Možnost rozšíření nápravy, použití dvojmontáže, svahová kola, přípojné sedačky pro práci vsedě atd.13) V sobotu 22. července 2023 jsme se zúčastnili traktoriády v Havlovicích, kterou organizuje náš prodejce Pavel Borůvka, který zde zajišťuje velmi kvalitní servis na naše stroje. Celodenní program zahájila 8km dlouhá spanilá jízda zhruba 60 traktorů. Trasa vedla po polní cestě, ale i přes náměstí v Úpici a dále po silnici II/304. Pro Pantera FD52V to byla první možnost využít schválení pro provoz na veřejných komunikacích! Pozdravy přihlížejících občanů včetně mávajících policistů nám udělaly radost a budeme se těšit na účast i v dalších letech.Panter FD52V je již schválený pro provoz na pozemních komunikacích. Zájemce, kteří budou chtít stroj registrovat a přidělit SPZ, žádáme o zaslání výrobních čísel. Vystavení potřebných dokladů (prohlášení o shodě, technický popis vozidla, návody), zařazení do informačního systému Ministerstva dopravy i dodání chybějící povinné výbavy poskytuje firma DAKR spol. s r.o. zcela zdarma a neúčtuje za ně žádné poplatky.

14) Ve čtvrtek 3. srpna 2023 jsme po předchozí domluvě nabídli vyzkoušet mulčovač FD2H L224 + M70 zájemci, který plánuje nákup nového stroje. Dříve zanedbaný pozemek postupně mění svůj charakter, v minulých letech došlo k likvidaci některých křovin i nemocných stromů včetně zfrézování pařezů a srovnání terénu bagrem. Majitelé již nyní vysadili několik nových stromů a likvidují travní porost ve většině případů ručně křovinořezem. Vzhledem k časové náročnosti je na místě poohlédnout se po samochodné technice, která nabídne dostatečně výkonný motor. Po absolvování praktické zkoušky máme pocit, že právě vybraná sestava tato kritéria splňuje a v budoucnu zjednoduší údržbu tohoto místa, kde najdou své stanoviště včelky. K idyle schází již jenom krůček.15) O této FD5 z roku 2018 říká její majitel: "Nesmíte ty stroje moc hýčkat, ony si pak na to zvyknou a dá se s nimi udělat spousta práce."
Teď už to ale servis opravdu potřebuje. Naši technici začali tím, že z toho vyfoukali 4 kýble nečistot.Brzy bude zase připravená k sekání.
#dakrjesekani


 

Zpět na výpis novinek