Problém se zadřením motoru

Na začátku prosince jsme ještě sekali trávu, poté jsme si užili dost slušnou sněhovou nadílku. V lednovém bezčasí, zdá se, že si stroje odpočinou, a proto je ideální doba na servis.

V jakém sklonu přestává 4taktní motor mazat? Tuto otázku si často kladou zájemci z horských oblastí. Odpověď je jasná. Dnešní motory spolehlivě fungují i tam, kde je práce se strojem pro obsluhu již dávno nebezpečná. Buďte opatrní sami na sebe a pokud budete respektovat bezpečnost práce, zadření motoru se nemusíte obávat.Při práci ve svahu respektujte tyto faktory:
- dostatečné mazání čtyřtaktního motoru (všechny typy motorů dovedou pracovat bez omezení v trvalém náklonu 20°, k drobným únikům oleje nebo snížení výkonu motoru dochází až ve sklonech okolo 30°)
- stabilita stroje (závisí na podkladu a nejlépe ji ověříte, pokud si stroj na vlastní kůži vyzkoušíte)
- správná funkce karburátoru a vzduchového filtru (při náklonu na stranu karburátoru, může dojít k úniku motorového oleje odvětráním klikové skříně a k zamaštění vložky vzduchového filtru, takový stroj začne tarokovat a vzduchový filtr musíte vyměnit)
- bezpečnost práce (ať už si budete počínat jakkoliv obezřetně, výrobce zodpovídá za důsledky vzniklé prací ve sklonu do 10°, což je hodnota stanovená státní zkušebnou jako maximální svahová dostupnost všech našich strojů)
Stále mnoho lidí si myslí, že pro práci ve svahu je nutný 2taktní motor. Není to pravda.
K zadření motorů dochází totiž pouze v případech, kdy zákazník zapomene vyměnit nebo kontrolovat olejovou náplň, popřípadě jiným způsobem závažně zanedbá pravidelnou údržbu svého stroje. Vězte, že na svahu zadřený motor Briggs&Stratton, Honda, Kawasaki nebo Loncin jsme dlouho neviděli, zato občas vídíme převrácené stroje, které jsou motoricky v pořádku.

Také se setkáváme se zadřenými 2takty a zřídka je příčinou problému absence oleje v benzínu. Nejčastějším důvodem zadření 2taktního motoru je přehřátí v důsledku ucpání chladícího pláště senem a prachovými částicemi.
Takový problém u 4taktu nevznikne, většinu nasátých nečistot ventilátor chlazení vyfoukne okolo žebrování válce 4taktního motoru ven.
V galerii najdete 10 případů zadřených motorů a hádejte co mají všechny společného.Současné stroje mají vyřešenou ochranu obsluhy i motoru pomocí bezpečnostních krytů tak, aby zabránily odletu částic a nasátí nečistot. Zejména u bubnových sekaček a obracečky nezapomínejte, že bezpečnost není zbabělost.
 

Zpět na výpis novinek