Zimní kosení luk

Řada našich zákazníků se ani v předvánočním období kvůli svým povinnostem nezastaví. Jsme rádi, že mezi lidmi je stále spousta těch, u kterých vítězí základní životní principy nad konzumním způsobem života, který obzvláště v tomto období zažívá svůj vrchol. Mezi takové nadšence patří í dobrovolníci z neziskové organizace Sdružení Krajina, jejichž posláním je aktivně přispívat ke zlepšení stavu přírody, krajiny a životního prostředí v okolí obce Počítky na Vysočině.

Jejich sekačky běžně uvidíte pracovat v prosinci, neboť při zimním kosení odstraňují biomasu a pro bezpečně ukryté zimující živočichy připravují na jaro migračně prostupnější a zajímavější plochy. Zimní kosení je pro živočichy 100% bezpečné.

Jde totiž o to, že v ekologicky citlivých lokalitách při sečení cca do července potlačíte některé typy porostu a podpoříte například růst určitých kytek. V pozdějším období pak už jde jen o odstranění nadbytečné biomasy, což je také velmi potřebné. Při sečení v takových mistech záleží tedy, o co v dané lokalitě jde - zda chcete něco konkrétního potlačovat a podporovat (pak musíte kosit v určitém období) a nebo jen obecně udržovat biotop pro široké spektrum organismů, a pak můžete kosit v srpnu, září, nebo třeba v prosinci a bude to mít stejný efekt.

Při nedávném zimním kosení na Vysočině se vracely sekačky z louky přes silnice plné odstavených kamionů. Zdá se Vám to bizarní? Za nás palec nahoru, protože vidíme tu obrovskou srdcařinu a odhodlání všech ze Sdružení Krajina, kteří v letošním roce museli bojovat i s děsivým dlouhotrvajícím vedrem a jak říká pan Blažek z této organizace: „Díky Bohu, že je to za námi!“

Za naši firmu přejeme všem do příštího roku krásné chvíle v osobním i profesním životě a pokud k nám příroda bude vlídná, budeme se mít určitě dobře.

Zde malá ukázka toho jak výše popsané činnosti vypadají v praxi.
Přejeme Vám radostné prožití Vánoc.

Zpět na výpis novinek