Speciální požadavky na orbu

Před zimou je nutné upravit půdu na poli do takového stavu, kdy bude schopná plodinám poskytnout v dalším roce optimální podmínky pro růst, vývoj a tvorbu výnosů pěstovaných plodin. Požadujeme při tom zároveň minimalizaci negativních dopadů, svou roli hraje i finanční nákladnost.

V průběhu roku nás oslovil zákazník, zda jsme schopní předvést traktor Panter FD-5 s pluhem na jeho poli nedaleko Uherského Hradiště. Všechna naše videa do té doby viděl, ale ani v jednom nenašel přesnou odpověď na otázku, jak se stroj bude chovat na povrchu pokrytém hnojem, rostlinnými zbytky a jak se FD-5 s jednostranným pluhem vypořádá s tím, pokud se rozhodneme pozemek orat od sebe do rozoru. Chování stroje v reálných podmínkách na svém pozemku můžeme po předchozí domluvě ukázat.
Slovo dalo slovo a my jsme se v polovině října při návratu z jedné ze služebních cest ocitli odpoledne při západu slunce nedaleko břehu Moravy na poli připraveném pro praktickou ukázku.
Jak to dopadlo se můžete přesvědčit na těchto fotografiích:
 Asi nejdůležitější je vytvoření první brázdy, která má zásadní vliv pro následnou orbu. Hloubka první brázdy není rozhodující, podstatná je její souvislost a přímý směr. Při vytváření dalších brázd již jedete v předchozí linii a vyhloubená brázda celý stroj vede. Přesnou hloubku orby zajišťuje nastavení pluhu a také podpěrné kolo, které vytváří z obyčejného pluh "pluh polonesený". Ve střední části pozemku, kde dojde ke spojení jednotlivých směrů orby, musí kola stroje jet po zorané části, ale to nebyl při zapnuté uzávěrce v tomto případě problém.
S ohledem na správné rozvrstvení hlíny a minimalizaci negativních účinků eroze doporučujeme střídat orbu do rozoru (od sebe) a orbu do skladu (k sobě).
Při zaorávání hnoje je důležité demontovat krojidlo pluhu i jeho držák, aby nedocházelo k zachytávání. Jinak neměla FD-5 s jízdou po takovém povrchu žádné problémy, neboť uzávěrka diferenciálu funguje spolehlivě a spolu se závažími disponuje stroj bezchybnou trakcí.

Doufejme tedy, že tento příspěvek pomůže se správným výběrem dalším případným zákazníkům.

Zpět na výpis novinek