Proč má sněhová fréza záběr pouze 69 cm a jak vlastně funguje?

Sněhová fréza SF70 je výborná na odklízení vyšší vrstvy čerstvě napadaného sněhu, dvě rychlosti otáčení vyhazovací lopatky, stranové natáčení komínku a sklon klapky, převod pomocí šnekové převodovky a řetězu. Určeno pro pohonné jednotky FD2, FD2H, FD3, FD5 a FD52V.
Vývoj této frézy začal hned při zahájení výroby pohonné jednotky Panter FD2, tedy někdy okolo roku 2004. V té době jsme ještě neměli další varianty Panterů FD2H, FD3 ani traktůrky FD5 a FD52V. Při konstrukci sněhové frézy hráli zásadní roli průjezdná šířka pohonné jednotky, výkon motoru a vertikální uspořádání pohonu pracovních adaptérů. První prototypy bez převodovky s časováním řetězem se neosvědčily a klasické dvoustupňové uspořádání, které známe u jednoúčelových strojů s horizontálním motorem, vyžadovalo dvě převodovky a bylo příliš dlouhé a těžké.

Oba stroje můžete vidět na dobových fotografiích:

Finální provedení frézy se nakonec stalo jakousi neobvyklou dvoustupňovou variantou. Její vyýjimečnost spočívá v rozdílných otáčkách šneku a vyhazovací lopatky uložených na jedné ose. Rotorem pomaloběžného šneku prochází hnací hřídel vyhazovací lopatky, u které navíc můžete zvolit dva stupně rychlosti otáčení.
Díky tomu není tato fréza zbytečně předsazená a je lehká. Svým pracovním záběrem pročistí šířku potřebnou pro průjezd FD2 a výkonostně stačí ve chvíli, kdy odklízíte čerstvě napadaný sníh. Pro odklízení starého sněhu sestava FD2 + SF70 vhodná není, v extrémních podmínkách chybí této kombinaci zpátečka.

Při vývoji nových pohonných jednotek vždy zajišťujeme kompatibilitu se stavajícím příslušenstvím, takže s příchodem řady FD3 (v roce 2008) a FD2H (v roce 2012) dostala sněhová fréza oba absentující atributy - vyšší výkon a možnost regulace rychlosti se zpátečkou. Od roku 2017 nabízíme možnost kombinovat tento pracovní nástavec se čtyřkolovým traktůrkem FD5 a v letošním roce přibyla varianta FD52V.

Pokud bychom nyní konstruovali sněhovou frézu, zvoili bychom zřejmě vyšší pracovní záběr, aby se naplno využil výkon motoru silných strojů FD3, FD5 a FD52V, které by mohly pracovat i s klasickým dvoustupňovým uspořádáním. Vývoj sněhové frézy ale v tuto chvíli není na pořadu dne. V posledních letech jsme do prodeje úspěšne uvedli spoustu nových strojů a na nové věci se můžete těšit i v roce 2024. Stejně tak chceme dát jasně na jevo, že nemáme problém zákazníkovi vysvětlit, zde je pro jeho využití naše fréza vhodná, na druhou stranu moc strojů nenabízí přestavbu na bubnovku, mulčovač atd. Fréza na sníh se použije mimo hory jen několik dnů v několika málo letech a ve většině ostatních roků vůbec. Každý rok ale v zimním období použijete zametací kartáč a radlici na sníh. Naše stroje jsou připraveny Vám sloužit po celý rok, to je jejich přednost.

Pracovní adaptér SF70 je do jisté míry kompromis univerzálnosti stroje. Kompromisem ale rozhodně není volba materiálů a technické řešení, které jasně odkazují na svůj původ - český výrobek. Spousta zákázníků, která si tuto sněhovou frézu koupila, ji v tuto chvíli využije. Ti ostatní hází sníh lopatou a jejich sekačka spí zímním spánkem.

Užijte si letošní zimu a uklízejte sníh z chodníků a cest prosím.


Zpět na výpis novinek