Mulčujeme

Mulčování je stále rozšířenější způsob údržby luk, zahrad a dalších travnatých veřejných ploch jako jsou parky, hráze, násypy cest apod. Mulčovací sekačky jsou proto v posledních letech velmi oblíbené. Dle konstrukce pohonu žacího ústrojí rozdělujeme dva základní typy:

- rotační mulčovače
- cepákové mulčovače

Při mulčování vždy ponecháváme veškerou travní hmotu na pozemku. Mulčováním travních porostů si tak výrazně šetříme práci, odpadá nám nutnost posečenou trávu hrabat a odvážet z místa. Parcela získává tímto procesem užitečné živiny, neboť rozložená rozsekaná travní hmota je významným zdrojem humusu. Čerstvě zmulčovaná tráva se velice rychle rozkládá, u pravidelného mulčování může být doba rozkladu jen 2 týdny (nejrychleji, pokud prší a následně svítí slunce).

Při výběru si musíme nejprve odpovědět na otázku, co vlastně potřebujeme mulčovat. Jiné budou nároky pro sečení s parkovou úpravou na rovinách a jiné nároky budou u chráněných oblastí, kde se žádá sečení jen jednou za 2 roky a kde je častý výskyt mravenišť. Jiné jsou totiž přednosti rotačních adaptérů a jiné jsou přednosti adaptéru cepového mulčovače. Nicméně vyberou si všichni.

Mulčovače Tekton využijí zejména ti, kteří mají na svých pozemcích mnoho různých překážek, které je potřeba objíždět (stromky, záhony, obrubníky, atd.). Mulčovač Tekton je lehký, velmi jednoduše se u něj zapíná a vypíná pojezd. Hrazda řízení se dá držet jen jednou rukou, takže pod stromky s nízkou korunou můžete jít stranou vedle stroje a nemusíte se ohýbat pod větvemi. K mulčovači Tekton je možno dokoupit nástavce pro sečení vysoké trávy nebo šípovou radlici na sníh. Tyto stroje jsou oblíbené i u žen.

Názorná ukázka strojů TEKTON


Zpět na výpis novinek