Jak vybrat správně sekačku

Tak jako každý rok se spolu s růstem trávy na internetu a v tisku objeví různé testy a články, jak si správně vybrat sekačku. Jeden z podpásových reklamních způsobů je, že místo toho, abyste zaplatili vydavateli novin normální inzerát, tak dáte do kapsy redaktorovi zlomek peněz, které by stál inzerát a ten potom napíše redakční článek, který se tváří odborně a nezaujatě, ale přitom zcela zaujatě vychvaluje výrobky svého sponzora a špiní (mnohdy nepravdivě) konkurenční výrobky.  Čtenáři tak listují zaplacenými „pseudočlánky“, které mají vzbudit dojem aktuálních témat a „nezávislých“ odborných rad. Vadí to i vydavatelům novin, protože přichází o příjmy z reklamy. Vždy jim chvilku trvá, než přijdou na to, že jsou tímto způsobem vykrádáni, ale nakonec to zjistí a prodejný redaktor se odstěhuje zase do jiného časopisu. Dalším způsobem je přispívat do internetových diskuzí nebo na facebookové stránky a tvářit se jako zákazník. Nyní jsme se například dočetli v jednom málo čteném měsíčníku (ve čtenějších titulech už je "nezávislost" tohoto autora dostatečně známa ), že čím těžší bubnová sekačka tím lepší a aby lidé nekupovali lehké sekačky. 
 
V České republice jsou tři výrobci bubnových sekaček a ty naše jsou nejlehčí, protože na ně používáme svařované trubkové rámy, které jsou velmi pevné, ale mají nízkou hmotnost. Je to podobné jako u rámů motocyklů, anebo příhradových střešních konstrukcí, kdy z trubek o průměru 50 mm můžete svařit nosník na rozpětí 20 metrů, pro které nemá šanci vyhovět těžký válcovaný nebo lisovaný plný I-profil o výšce 300 mm. Kvalitní svářeči se shání obtížně a navíc je to pracné. A tak je jednodušší udělat to z plného „kusu železa“, jenž je sice těžší, ale s tím už si reklama poradí. Samozřejmě, kdo chce posilovat, tak je pro něj těžká sekačka určitě dobrá, protože při  tříhodinovém sečení si toho posilování při zatáčení užije bohatě. Kdo se chce méně nadřít, tak si koupí lehčí sekačku.
Další mimořádně inteligentní tvrzení je, že těžší sekačka snadněji vyjede do pruších kopců, protože má lepší přítlak na kola. To je samozřejmě nesmysl. O co větší je přítlak o to větší je potřebná síla k překonání výškového rozdílu, takže výsledek větší hmotnosti na svahovou dostupnost je nulový. Rozdíl je pouze v tom, že na překonání výškového rozdílu spotřebuje těžší sekačka více energie motoru, což znamená zvýšenou spotřebu paliva a méně energie pro vlastní sekání trávy. Pokud tedy chcete vozit do kopců 20 let 20 kilo nadváhy sekačky, je Vám lhostejné kolik Vás stojí za tu dobu palivo a kolik vyprodukujete škodlivin ve výfukových plynech, tak na hmotnosti sekačky nezáleží. Navíc pokud je těžiště sekačky výrazně posunuto od nápravy směrem k žacímu talíři, tak se velká část její hmotnosti neuplatňuje v přítlaku kol, ale naopak negativně zvýšeným třením ocelového podběhu žacího talíře o zem. Potřebnou sílu na jízdu sekačky zjistíte velmi snadno. Zkuste s ní sekat bez pojezdu, občas jí také musíte vytáhnout bez motoru zpět protože levnější sekačky nemají zpátečku. U ručně vedených sekaček, které za sebou nic netáhnou je proto nižší hmotnost podstatnou výhodou, stejně jako například u závodních automobilů, motocyklů či kol. Pokud ale někdo chce vyhrát závod horských kol na 25 kilo těžkém kole Ukrajina, nic proti tomu, klidně to může zkusit, když ho prodejce přesvědčí, že bude mít lepší přítlak či adhezi a proto snadněji vyjede do kopců.
  
Pokud sekáte pozemky ve svazích doporučujeme také věnovat velkou pozornost pneumatikám. Měly by mít velký průměr a měly by mít kvalitní vzorek a také by pro jejich výrobu měla být použita kvalitní pryž. Šizení kol jak co do velikosti tak i kvality směsi pneumatik a jejich vzorku má velmi negativní vliv na jízdní vlastnosti sekačky ve svazích, ale i na rovinách. To jaký mají vliv pneumatiky každý dobře zná z automobilů a tak to spíše připomínáme jen pro pořádek. 

Vyrábíme 48 různých provedení sekaček na vysokou trávu. Pokud chcete sekat s minimálním odporem a chcete mít trávu dokonale rozhozenou na sušení, tak Vám doporučujeme diskovou sekačku DZS 125. Má mnohem menší odpor než bubnové talíře s celoplošným podběhem. Proto na záběr 125 cm stačí motor 6,5 HP. Tento stroj musíte koupit u nás, nikdo jiný v Česku ani Evropě ji nevyrábí, protože jde o náš nápad, který máme chráněn autorským právem.

Jestliže máte velký pozemek a nechcete za sekačkou chodit spoustu kilometrů, anebo kvůli zdravotnímu stavu potřebujete při sekání sedět, tak Vám nabízíme stroje Panter s řízenými i neřízenými sedačkami.

Sekačky nabízí řada výrobců, pro nás není tajemstvím, že potřebujete trávu i shrabat a ten, kdo ji suší obrátit. U nás Vám stačí dokoupit k sekačce Panter shrabovací nástavec OP 114.

Další zákazníci mají přání, aby mohli nastavovat výšku sečení, protože mají jeden pozemek rovný a druhý hrbolatý. To umí jen naše bubnová sekačka Panter RZS 70, kde můžete nastavovat tři výšky sečení.

Nechcete mít doma jednoúčelový stroj jen na sekání. Není nic jednoduššího, jaké práce chcete dělat? Vyberte si z našich stavebnic Tekton a Panter. Máte starší stavebnici nebo motor s odstředivou spojkou 80 nebo 120 mm (Agzat, Terra, Vari, Jikov, Balcar, PA, atd.) a rádi byste naše stroje používali. Nenutíme Vás kupovat od nás celé nové stroje, ale stačí Vám koupit naši pohonnou jednotku RZS Panter a k ní už připojíte všechny nástavce určené ke stroji Panter FD-2. Například i sekačku DZS 125 se záběrem 125 cm

Nechceme Vám ale vnucovat názory, od kterého výrobce si máte sekačku koupit. Zkuste se podívat, co mají sousedi nebo Vaši příbuzní, nechte si poradit, vyzkoušejte si, jak se Vám se sekačkami pracuje a potom se rozhodněte. Pokud Vám z toho vyjde lépe konkurenční sekačka, kupte ji, pokud DAKR, kupte naši. To je naše doporučení.


Zpět na výpis novinek