Co se sněhem? Hrnout, frézovat nebo zametat?

Nejjednodušším způsobem odklizení sněhu je shrnutí radlicí. Může se použít tam, kde je dostatek prostoru pro vyhrnutý sníh. Nejde použít v místech, kde jsou vysoké sněhové bariéry. Podobné použití jako radlice má válcový zametací kartáč, který nejlépe kopíruje nerovnosti a je celoročně využitelný. V místech, kde je sněhu tolik, že jej musíte přehazovat přes bariéry, je nutné použít frézu na sníh. Sněhová fréza se hodí tam, kde je podklad tvořen asfaltem, dlažbou, případně jinou rovnou zpevněnou plochou. V žádném případě není dovoleno frézovat v místech, kde se vyskytují kameny, např. ve formě násypu. Kámen vymrštěný lopatkou proletí komínem a letí dál do vzdálenosti i několika desítek metrů od stroje. Nejlépe se frézuje čerstvě napadaný sníh. Pokud se snažíme frézovat sníh starý více dnů nebo týdnů, jenž navíc opakovaně roztál a zmrznul, tak musíme počítat s tím, že kusy ledu fungují stejně jako jiné pevné překážky; vážného přetížení stroje se ale nemusíte bát, neboť převod frézy na sníh je chráněný střižnými kolíky.

1)   Při práci se sněhovou radlicí RAP-100 využijete 5 poloh jejího natočení, pohonné jednotky vybavené zpátečkou radlici snadno využijí i na vyhrnování od zdí, ramp a podobně. S radlicí na sníh vyčistíte dobře rovné plochy, ale nerovnosti jí nevyhovují z důvodů horšího kopírování. Díky odolnému gumovému břitu ve spodní části ji můžete bez problémů použít na všech dlážděných plochách, kde by se celoocelová radlice mohla zasekávat, nebo hrozilo poškození povrchu. Odklízení vrstvy sněhu vyšší než 15 cm je s radlicí neefektivní. Frézou sníh přehodíte přes bariéru, s radlicí si pro něj nejprve musíte udělat místo a jedno místo odklízíte vícekrát, protože vše dokola přehrnujete. Pokud je však sněhu cca 10 cm, tak je práce s radlicí snadná a díky záběru 1 metr i dostatečně efektivní.


Obrázek 1: Shrnovací radlice je okamžitě připravená k práci, její montáž spočívá v utažení 2 šroubů


Video 3: Ukázka vyhrnování sněhu s pohonnou jednotkou opatřenou radlicí

2)   Frézu na sníh SF-70 připojíte ke všem pohonným jednotkám Panter. V kopcovitém terénu, kde je potřeba do svahu couvat, doporučujeme pohonné jednotky Panter FD-2H  a FD-3 s hydrostatickými převodovkami a regulovatelnou rychlostí zpátečky. Výhodou frézy s hydrostatickou pojezdovou převodovkou je možnost využít maximální výkon motoru a zároveň jet tak malou (=plazivou) rychlostí, že šnek frézy zvládá sníh plynule odhazovat a motor není přetížený. A když je nejhůř, zpátečka to jistí. Vy vyjedete a s vyčištěným strojem pokračujete v práci nanovo. Pohonné jednotky Panter FD-2 motorovou zpátečku nemají a stroj je třeba dozadu tahat s neutrálem ručně, což na rovině není problém; do kopce je to ale namáhavé. Sněhová fréza SF-70 je dvoustupňová s pomaloběžným šnekem a rychloběžnou lopatkou v jedné ose. Unikátnost tohoto konstrukčního řešení podtrhuje možnost nastavení dvojích otáček vyhazovací lopatky, což běžná fréza neumí. Pro lehký prašan nastavíte rychlejší otáčky lopatky (1850 ot/min) a tím maximálně zvýšíte délku odhozu. Při nastavení nižších otáček lopatkového kola (1285 ot/min) zefektivníte odhoz těžkého mokrého sněhu. Vyletující sníh lze odhazovat prakticky kamkoliv před nebo vedle stroje díky natáčecímu komínku ovládaného z místa obsluhy.


Obrázek 2: Sněhová fréza si snadno poradí s odhozem sněhu do větších vzdáleností


Video 2: Sněhová fréza s plynulou regulací rychlosti vpřed i vzad

3)   Práce s válcovým kartáčem SB-110 je podobná práci s radlicí, podstatně lépe však s ním vyčistíte nerovnosti, neboť štětiny kartáče se povrchu přizpůsobí. Vodící náprava nástavce, na které zásadně závisí schopnost stroje kopírovat terén, je opatřena ne jedním ale dvěma výškově nastavitelnými pojezdovými koly, která přispívají k zlepšení užitných vlastností. Kartáč má průměr 40 cm, to zajistí lepší odhoz i vyšší vrstvy sněhu. Zametací kartáč nabízí možnost úpravy rychlosti otáčení zametacích válců ve dvou stupních převodování. S vysokými otáčkami lze dosáhnout odhozu sněhu do větších vzdáleností, nízké otáčky zase zvyšují životnost štětin. Pákou polohovadla se nastavuje příčné natočení kartáče, tedy směr kam má být odmetán zametaný materiál. K dispozici je celkem 5 poloh stranového natočení.


Obrázek 3: Řízená sedačka BPR umožní s kartáčem o záběru 110 cm zametat rychlostí až 10 km/hod


Video 3: Zametací kartáč velmi rychle odklidí sníh z chodníků a dalších ploch

DAKR = to je česká konstrukce i výroba.

Naše stroje se vyznačují pestrou využitelností. K jedné pohonné jednotce připojíte 15-20 různých pracovních nástavců. Výběrem radlice, frézy nebo kartáče plejáda našeho příslušenství nekončí. Nejžádanější způsoby využití jsou sekačky na vysokou trávu ve 3 variantách provedení, dále 3 typy mulčovačů, obracečka. K pohonné jednotce snadno připojíte různé typy vozíků, rozmetadlo na sůl, drtič větví, rotavátor atd.


 

Zpět na výpis novinek